På Chapmans torg i Göteborg skapar man festivalstämning av en vardagskonflikt.
På Chapmans torg i Majorna har en arg mås blivit något av en lokal kändis. Fiskmåsen, som egentligen bara vaktar sina ungar, har attackerat boende, förbipasserande och besökare. Men istället för att vara ett störningsmoment har måsen fått en oväntad huvudroll.
Den 12 juni arrangerades Chapmans Arga Måsfestival på Chapmans Lycka och Sångfågeln Karaoke vid Chapmans Torg. Festivalen beskrevs som en hyllning till “den mest hängivna föräldern i kvarteret – den arga måsen” och innehöll bland annat karaoke, quiz, DJ:s, Mimåsa-drinkar och festivalmerch. Till och med ett särskilt festivalparaply fanns med i bilden, perfekt skydd mot måsen.
Det är ett kreativt exempel på hur platsidentitet kan skapas av det som skaver. En aggressiv mås är kanske inte det första man tänker på som en tillgång för en stadsdel. Att använda den mest hängivna föräldern i kvarteret för att skapa en festival är lokalt, specifikt och sticker ut. Svårt att kopiera, lätt att minnas.
Samtidigt som många platser slåss om utrymmet paketerat sig som attraktivt, vackert, tillrättalagt och unikt är Chapmans Arga Måsfestival ett exempel på att det ibland räcker med att våga äga sin egen lilla vardagskonflikt. Alla platser har inte ikoniska landmärken eller storslagna berättelser. Vissa har en arg mås och ibland är det mer än nog för att skapa en festival med allt från karaoke och DJ:s till merch och drinkar som andas göteborgshumor.